smisao_ivotaZdrav k'o dren - kupuje si teren, plan kuje - i dobro napreduje. Temelje pravi - za dom mali, zid zida - od cementa i cigala. Nakon toga - eto krova, spretne je ruke - sve teče bez po muke! Namještaj doprema - kuću oprema, ogradu postavlja - sadi stabla, trlja si ruke - odjednom kraj mu je!

1. Ima li vaš život smisla?

- Zamislite da na televiziji gledate film koji prikazuje vaš život.

- Što želite da drugi vide?

- Što ne biste nikada nikome pokazali?

- Što ste učinili s vašim vremenom, novcem i talentima?

- Koje ste ciljeve i ideale slijedili?

- Jeste li zadovoljni svim svojim aktivnostima ili biste nešto promijenili?

-- Pitanja o smislu

- Koji su vaši ciljevi?

- Što činite kad ostvarite svoje ciljeve?

- Koji su vaši ideali?

- Usrećuju li vas ti ideali?

- Što je zapravo smisao vašega života?

-- Pitajući se što je smisao života, pogađamo ravno u središte našega bića!

- Jesmo li nastali igrom slučaja i životarimo bez smisla i cilja?

- Jesmo li možda pozvani u život vječni?

-- Neki će ljudi reći: "Mi ne znamo što nas čeka nakon smrti." Njihove su tvrdnje stereotipne poput:

- "Nitko se nikada nije vratio odande." (Ali, je li to točno? - Krist je uskrsnuo i ukazao se učenicima!)

- "Nitko ne može vidjeti svijet s druge strane." (Ni to nije toč­no, sjetimo se samo ukazanja u Lurdu ili Fatimi.)

- "Vjerovati znači - ništa ne znati!"(Vjera nema nikakve veze s prirodnoznanstvenim znanjima i spoznajama, ona ih nadila­zi! Na kraju krajeva, znamo da su Krist i apostoli živjeli.)

-- Pitanje o smislu života od temeljnog je značenja za svakoga čovjeka:

- Dokle god ne pronađe odgovor na ovo pitanje, čovjek bježi od sebe samoga.

- Bez smisla (p)ostaje rob svojih nagona i ovisnosti i ostaje usa­mljen u dubini svoga bića. (Zato mnoge zvijezde i poznate osobe očajavaju kad se ugasne sjaj njihove zvijezde, odaju se alkoholu ili drogama. Neki se odluče i na samoubojstvo.)

2. Ideje filozofa

- Filozofija je znanost "koja se bavi pitanjima o smislu živo­ta, odnosu stvari i koja traga za istinom"

-- Ali kod filozofa pronalazimo naj različitije tvrdnje ("istine"):

- Pascal kaže:

"Kršćanski Bog je Bog ljubavi i utjehe"

- Nietzsche proglašava:

"Bog je mrtav...život nema smisla niti cilja!"

- Jaques Monod smatra:

"Mi nismo ništa drugo doli puki slučaj, bez smisla i cilja."

- Blaise Pascal je podijelio svoje najintimnije uvjerenje sa svima koji traže istinu: na jednoj ceduljici koju su pronašli zašivenu u ogrtaču nakon njegove smrti, stajalo je napisano:

"Bog Abrahamov, Izakov i Jakovljev - a ne filozofa i učenjaka!"

3. Odgovor Crkve

-- Otajstvo čovjeka

- Saborski su oci napisali: "Otajstvo čovjeka stvarno postaje jasnim jedino u otajstvu utjelovljene Riječi" (GS 22).

- Konačni se smisao života može spoznati samo Božjom samoobjavom!

- Sam Stvoritelj se mora objaviti svom stvorenju i otkriti mu smisao života. To se dogodilo u kršćanstvu, i samo u kr­šćanstvu, po Božjemu Sinu, po Isusu Kristu!

- Stoga mi sami ne možemo spoznati konačan smisao svoga života, ovisimo o Božjoj objavi.

-- Isus je donio objavu

- U proslovu Ivanova Evanđelja čitamo ključnu rečenicu objave: "Boga nitko nikada ne vidje: Jedinorođenac - Bog - koji je u krilu Očevu, on ga obznani" (Iv 1,18).

- Ne dajemo mi smisao našem postojanju, nego nam ga daje Bog, koji je izvor života.

- Evanđelje je Radosna vijest o Isusu, Božjemu Sinu, koji nam je pokazao smisao života. Za svoju nam riječ jamči svojom smrću i svojim uskrsnućem.

-- Isus je gospodar

- Isus je vječna Riječ Očeva, po njemu je sve stvoreno.

- On, kojem se vjetar i valovi pokoravaju, gospodar je čitavo­ga svemira.

- Bez njega ne bi bilo ničega, sve bi propalo.

-- Odgovori na pitanja o smislu života

Isus, gospodar svega, objavio je Boga; zato Crkva može ja­sno odgovoriti na pitanja: "Odakle?", "Zašto?" i "Kamo?"

Odakle dolazimo?

- Crkva nam jasno stavlja pred oči smisao i cilj života.

- Njezin izvor pak nije filozofija, nego Božja objava.

- Crkva je Božji razglas.

- Crkva naučava da je Bog stvorio svijet iz ničega u slobodi i da je čovjek stvoren na njegovu sliku kao kruna stvaranja.

Mi dolazimo iz Božje ruke!

Zašto postojimo?

- Crkva uči da je svijet, a s njim i čovjek, stvoren na slavu Božju.

- Bog nas nije pozvao u život da bi uvećao svoju slavu, nego da bi nam je u svojoj preobilnoj ljubavi objavio i dao nam udjela u svojemu božanskom životu.

Mi postojimo jer nas Bog ljubi!

Kamo idemo?

- Crkva nam odgovara i na pitanje: "Što je cilj našeg života?" i tako rasvjetljuje konačan smisao našega postojanja.

- Naš je cilj život u punini, vječno "zajedništvo s Bogom".

- "Taj savršeni život, to zajedništvo života i ljubavi s Presve­tim Trojstvom, s Djevicom Marijom, anđelima i svim blaženicima - zove se 'nebo'. Nebo je čovjekov krajnji cilj i ostva­renje njegovih najdubljih težnji, stanje najveće i konačne sreće" (KKC 1024).

Kroz smrt ulazimo u vječni život s Bogom!