Podijeli

IMG_1797_KopirajU utorak, 14. lipnja u 20 sati mons. Mate Uzinić, naš biskup susreo se s ovogodišnjim kandidatima naše župe za sakrament Potvrde. Uz krizmanike nazočni su bili roditelji i kumovi.

Župnik fr. Mihael je na početku pozdravio oca biskupa te je susret započeo molitvom nakon čega je riječ predao ocu biskupu. Zahvalivši na pozdravu rekao je da mu je drago što je večeras nazočan u našoj župi na susretu s budućim krizmanicima, njihovim roditeljima i kumovima. Hodajući po crkvi biskup je započeo svoje izlaganje potičući buduće krizmanike da razmisle o svojim motivima za primanje sakramenta Potvrde. Podsjetio ih je da su ih na krštenje donijeli njihovi roditelji koji su se obvezali da će ih odgajati u kršćanskoj vjeri. Tada su se krstili u vjeri svojih roditelja a sada je došao trenutak da oni sami potvrde da i dalje žele živjeti u kršćanskoj vjeri. Pitao ih je tko su oni (kršćani); što znači biti kršćanin/kršćanka (biti Kristov, pripadati Kristu). Otac biskup je to potkrijepio s nekoliko primjera. Započeo je pričom o čovjeku koji nije mogao razumijeti bit kršćanstva. Nije znao tko je Isus. Što to znači biti kršćanin i što znači da je Bog postao čovjek. Na Badnju večer njegova obitelj je otišla na polnoćku a on je ostao sam doma. Napolju je bila mećava. U jednom trenutku čuo je kako nešto lupa po prozoru. Bili su to vrapci koji su tražili zaštitu. Izišao je napolje te im otvorio vrata štaglja ali oni su se razbježali. Tako je pokušao nekoliko puta ali svaki put kad bi se pojavio oni bi se uplašili i razbježali. Pokušao im je objasniti da ga se ne boje, da im on želi pomoći. Tada je pomislio da bi najbolje bilo da se pretvori u vrapca jer im samo na taj način može pomoći. Tada je otkrio bit kršćanstva. Bog je u Isusu postao jedan od nas da bi nam pokazao put u Kraljevstvo nebesko, a Crkva, koja širom otvara vrata svim ljudima dobre volje je zajednica koju je Isus želio. Jedino po Isusu se možemo spasiti! On nije jedan od putova. On je jedini Put spasenja, jedini put u Nebo. To ne znači da se ljudi drugih religija neće spasiti. I oni su dionici Isusove otkupiteljske žrtve ako žive po pravilno odgojenoj savjesti trudeći se biti dobri ljudi. Biskup je iznio još nekoliko primjera kojima je želio krizmanike potaknuti da razmisle o svojim motivima za primanje ovog sakramenta. Osim što je sam izlagao što je sve potrebno da bi se netko mogao krizmati biskup je također uputio nekoliko pitanja krizmanicima. Kako je to izgledalo pogledajte u ovom kratkom video zapisu:

Dim lights