Podijeli

pkm10Jučer u 18 sati održan je Put križa mladih u organizaciji Vijeća za mlade Dubrovačke biskupije. Na Putu križa sudjelovali su mladi koji se pripremaju za Susret hrvatske katoličke mladeži u Sisku, sudionici Katoličke malonogometne lige Dubrovačke biskupije i svi drugi mladi koji su željeli poći s nama te mladi iz naše župe. Pobožnost je predvodio biskup Mate.

Otac biskup je započinjao i završavao svaku postaku a predstavnici župa i drugih skupina mladih su čitali tekstove i molitve postaja. Pjevanje je predvodio Biskupijski zbor mladih pod vodstvom gospara Joška Mikuša. Iako je bilo hladno vjerujem da je svaki od 150-ak mladih koji je bio dio ove pobožnosti 'ukrao' malo vremena za sebe ili možda je bolje reći 'poklonio' sebi ovo vrijeme kako bi pobjegao iz svoje svakodnevice i u miru, pjesmi, razgovoru i tišini razmišljao o smislu križa i patnje u našem životu koju je eto i sam Gospodin Isus okusio kako bi nam pokazao da svaka patnja svoj smisao nalazi u njegovoj patnji jer je On za sve nas patio. Ali, kako reče biskup Mate, nakon patnje dolazi Uskrs, radost i svjetlo. Mladi su prije petnaeste postaje dobili svijeće koje su pokušali upaljene donijeti do velikog križa na Srđu ali nitko nije u tome uspio jer je puhao jaki južni vjetar te je gasio svijeće. Otac biskup je tu sliku povezao s našim životima rekavši da nije lako držati upaljenim svjetlo vjere u današnjim prilikama ali da je moguće jer je Isus pobjedio tamu. Ako s njim hodimo on će nam pomoći da svjetlo u našim srcima ostane uvijek upaljeno. Zato je klečavši pod velikim križe molio Gospodina da podrži svjetlu vjere u mladima koji su sinoć hodali putem križa, u mladim Grada, biskupije, Domovine i diljem svijeta. Poslije pobožnosti dobrotom vlasnika žičare sa Srđa smo se spustili žičarom i otišli u svoje domove, u svoje obitelji, među svoje prijatelje trudeći se svjetlo vjere prenositi drugima. 


Dim lights