Podijeli

raspece

Žuć mu daju i on gine,

Nježan lik mu presveti

Bodu trnje, čavli, koplje,

Krv i voda s boka vri.

O gle vrela, koje pere

Zemlju i svijet čitavi!

Križu sveti, stablo svako

zavidi ti čarni sjaj

S takvim lišćem,

cvijetom, plodom

Nikoji ga nema gaj:

Slatko drvo,slatki čavli

Nose teret slatki taj.


 

Ako Boga nema, sve je dopušteno; ako Bog jest, tada je dopušte­no samo jedno: ljubiti. I tako ispada da je Bog jako zahtjevan: zabranjuje sve, jer sve što zabranjuje nije ljubav. Ne zabranjuje to iz bilo kojeg razloga: zabranjuje samo zbog ne­dostatka ljubavi i zahtijeva da se prevlada sebičnost. U zamjenu dopušta jedino ljubav. Sve što dopušta, i što je dakle dobro, ne dopušta iz bilo kojeg drugog razloga, nego samo zato što to u sebi nosi neku utemeljenost i osmišljenje u ljubavi. I ta ljubav opravdava sve. I zato ako nema ljubavi... ni Boga nema. A ako Boga nema, život se pretvara u pakao.

 

Krv Kristova - koji po Duhu Svetom samoga sebe besprijekorna prinese Bogu - očisti savjest našu od mrtvih djela, na službu Bogu.