vlaho2013

Blagdan prikazanja Gospodinova u Hramu ili Svijećnica proslavljena je u subotu 2. veljače 2013. u 18 sati. Obred je započeo u klaustru dominikanskog samostana sv. Križa gdje je fr. Mihael uz pratnju ministranata blagoslovio svijeće okupljenih vjernika. Zatim je uz izvedbu antifone „Svjetlost na prosvjetljenje naroda“ započeo ophod kroz klaustar u crkvu s upaljenim svijećama. Župnik je uputio prigodnu homiliju u kojoj je istaknuo značenje ovog blagdana za svakog vjernika. S obzirom da je na Svijećnicu u 15:30 otvorena festa sv. Vlaha, nakon mise je bio blagoslov grla po zagovoru sv. Vlaha.

Budući da je ove godine svetkovina parca našega Grada pala u nedjelju, vjernici su bili obaviješteni da zbog toga neće biti sv. Misa u Gružu u 10 i 11:30, nego su svi pozvani zajedno s župnikom biti na svečanoj misi s procesijom u 10 sati u dubrovačkoj katedrali. Jutarnju misu u 8 sati predvodio je župni vikar fr. Pero Ćavar, a večernju u 18 sati fr. Mihael. Iza ovih misa slijedio je obred grličanja.

Po ustaljenom običaju, barjaktari su bili na doručku u samostanu u 6:30, a zatim su čekali na uključenje u povorku trombonjera i barjaktara iz Rijeke Dubrovačke koja je naišla oko 7:40. Barjak župe sv. Križa nosili su Stjepo Roko i Bruno Jović, barjak crkve Navještenja s Nuncijate nosili su Josip Tomičić, Marko Pralas i Kristijan Kralj, a barjak crkve sv. Nikole s Kantafiga nosili su Marko oldo i Hrvoje Filipović. Ispred naše crkve u povorku su se uključila i dva barjaka s otoka Šipana. Nakon mise i procesije barjaktari su oko 13:30 vratili u samostan i počašćeni ručkom.