Prigodom održavanja Opće skupštine Reda propovjednika u Trogiru provincijal Hrvatske dominikanske provincije fr. Anto Gavrić 12. srpnja 2013. uputio je pismo braći u Provinciji.

fraAntoGavric_s

Draga braćo,

U sklopu pripreme za proslave 800. obljetnice potvrde Reda naša Provincija domaćin je velikog događaja na razini cijeloga Reda. Opća skupština Reda (Capitulum generale) – najviše zakonodavno tijelo Reda – održat će se od 22. srpnja do 8. kolovoza 2013. u Trogiru, rodnome gradu prvoga hrvatskog blaženika Augustina Kažotića. Okupit će stotinjak dominikanaca iz čitavoga svijeta, sa svih kontinenata. To je najveći i najvažniji događaj za Provinciju ove godine, i ne samo ove godine! Povijesni je to događaj ne samo za nas, hrvatske dominikance, nego i za Hrvatsku, jer se Opća skupština u 800. godina povijesti Reda po prvi puta održava u Hrvatskoj. To će biti prvi veliki događaj nakon ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju. Hrvatska i Trogir su već u središtu pozornosti našeg Reda. Pokrenut je i portal na četiri jezika, engleskom, francuskom, španjolskom i hrvatskom: http://trogir.op.org

Opća skupština definitora počet će 22. srpnja, na blagdan svete Marije Magdalene, suzaštitnice Reda, jutarnjom Euharistijom i zazivom Duha Svetoga, koju u samostanskoj crkvi Sv. Križa na Čiovu predslavi Učitelj Reda propovjednika fr. Bruno Cadoré, uz koncelebraciju dvojice svojih predšasnika fr. Timothyja Radcliffea i fr. Carlosa Azpiroza Coste.

Skupština u Trogiru nastavit će promišljati o obnovi i restrukturiranju Reda na temelju odluka i smjernica Opće skupštine u Rimu 2010. U postupku restrukturiranja Reda važnu ulogu imat će i ova Skupština definitora. Osam povjerenstava određuju okosnice rada braće na Skupštini: Jubilej 2016. i obnova Reda, Konstitucije Reda, propovijedanje, formacija, studij, zajednički život, uprava i restrukturiranje Reda te ekonomija.

Radni dio Skupštine odvijat će se uglavnom u dvorani hotela „Sveti Križ“ na Čiovu, a liturgijska slavlja u samostanskoj crkvi Svetog Križa nasuprot hotelu. U okviru Skupštine predviđeno je i nekoliko događaja izvan mjesta održavanja Skupštine.

U nedjelju 28. srpnja sudionici će poći na slapove Krke te posjetiti franjevački samostan na Visovcu. A zatim će posjetiti šibenskog biskupa mons. Antu Ivasa koji će u 18:00 sati šibenskoj katedrali primiti sve sudionike Skupštine. Tom prigodom definitori će susresti i sestre dominikanke Kongregacije Svetih Anđela čuvara koje žive i rade u Šibeniku.Logo-final1

U Trogiru ćemo 3. kolovoza svečano proslaviti blagdan bl. Augustina Kažotića. Euharistijsko slavlje, ispred samostana sv. Dominika i uz kip našeg Blaženika, u 18:30 sati predslavit će zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, uz koncelebraciju splitskoga nadbiskupa mons. Marina Barišića, zadarskoga nadbiskupa i predsjednika Hrvatske biskupske konferencije mons. Želimira Puljića te drugih biskupa. Nadamo se da će to biti snažan poticaj za završetak kauze kanonizacije Augustina Kažotića. Sjetit ćemo se tom prigodom i dubrovačkoga dominikanca fr. Dominika Barača, koga su komunisti 17. studenoga 1945. u 33. godini života strijeljali na groblju u Trogiru. Provincija nastavlja prikupljati dokumentaciju za pokretanje postupka za njegovo proglašenje blaženim.

Skupština će završiti proslavom svetkovine našeg utemeljitelja, svetog Dominika, 8. kolovoza u samostanskoj crkvi u Splitu. Svečano euharistijsko slavlje u 18:30 sati predvodit će splitski nadbiskup mons. Marin Barišić, a propovijedat će Učitelj Reda fr. Bruno Cadoré. Tom prigodom trojica braće, od kojih dvojica iz naše Provincije, položit će zavjete u ruke Učitelja Reda.

Uoči početka Opće skupštine Reda propovjednika, u nedjelju 21. srpnja u 11:00 sati, Prvi program Hrvatskog radija prenosit će misu iz samostanske crkve Svetoga Križa na Čiovu. Misi će prethoditi desetominutna reportaža u kojoj će biti predstavljeni sudionici i sadržaji Skupštine.

Organizacija Skupštine je zahtjevna i u njoj sudjeluju brojna braća i suradnici. Zahvaljujem svima koji su na razne načine sudjelovali i pridonijeli njezinu organiziranju. Opća skupština Reda prigoda je nama za dodatnu promociju Reda u Hrvatskoj, ali i prilika za dobru promociju Hrvatske u svijetu. Zato nam je važno da pošaljemo vrijednu i sadržajnu hrvatsku dominikansku sliku našim vjernicima i svim dominikancima diljem svijeta.

Draga braćo, nastavite svojom molitvom pratiti rad braće na Skupštini po zagovoru Blažene Djevice Marije, Kraljice Reda propovjednika, sv. Dominika, bl. Augustina Kažotića i bl. Ozane Kotorske.

Uz bratski pozdrav u svetom ocu Dominiku,

Fr. Anto Gavrić, OP

provincijal