Ocjena: / 12
LošeOdlično 

Podijeli

50g_naslovna

Prijašnji župnik župe sv. Križa (1993.-2008.) fr. Ante Kovačević proslavio je 29. lipnja 2015. godine 50-ti jubilej svoga svećeničkog ređenja predvodeći u crkvi sv. Križa zlatnu misu na svetkovinu apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla. U koncelebraciji je bio još jedan dominikanski zlatomisnik, fr. Stjepan Krasić iz Samostana sv. Dominika. Propovijedao je fr. Drago Kolimbatović iz Samostana sv. Nikole u Korčuli koji je također bio gruški župnik (1985.-1988.) i propovjednik na mladim misama današnjih slavljenika.

Slavlje je započelo zahvalnim euharistijskim klanjanjem u 18 sati koje je predvodio fr. Ante, a pjesmom ga pratio pjevački zbor Molitvene zajednice „Dva Srca“.

 

Nakon svečane ulazne procesije na početku euharistijskog slavlja u 19 sati vjernike, goste i zlatomisnike je pozdravio samostanski starješina i župnik fr. Mihael Mario Tolj koji je kazao:

-Danas slavimo zlatomisnički jubilej dvojice dubrovačkih dominikanaca: jednog prekaljenog pastoralca (fr. Ante) i jednog prekaljenog intelektualca (fr. Stjepan). Radujemo se s Vama što svoj zlatni jubilej obilježavate u samostanskoj i župnoj crkvi sv. Križa u Gružu i to na dan svoga svećeničkog ređenja 29. lipnja o svetkovini sv. Petra i Pavla, kada vas je prije pola stoljeća s još 9-oricom braće Hrvatske dominikanske provincije u zagrebačkoj katedrali rukopoložio nadbiskup Franjo Šeper za službu prezbiterata. Srdačno Vam čestitam 50-tu obljetnicu svećeništva!

Ujedno Vam u ime Hrvatske dominikanske provincije zahvaljujem za vjerno svećeničko služenje u različitim samostanima, župama i službama u proteklih 50 godina. 

Neka Vam raspeti i uskrsli Krist i dalje bude nadahnuće, snaga i blagoslov u vašem svećeničkom i redovničkom životu na zemaljskom hodočašću, te uz još nove zemaljske jubileje, neka vam On bude i konačna životna nagrada nebeskog jubileja!

pola_stoljeca19

U prigodnoj propovijedi fr. Drago je istaknuo kako „svećenik nije bilo tko, nego Božji poslanik, poslanik koji u njegovo ime propovijeda, u njegovo ime riječi izgovara“ uspoređujući to sa Isusovim riječima; „Kako je mene poslao Otac i ja šaljem vas.“  Fr. Drago je pozvao vjernike da  „u svakom svećeniku gledaju Krista baš poput sv. Katarine Sijenske koja je znala govoriti da je svećenik, slatki, drugi Krist, ali ga nije gledala zbog njegove svetosti, uzoritosti već zbog zadatka koji mu je namijenjen.“  Propovjednik je također istaknuo kako je „svećenik i čovjek koji je na meti pozitivnih i negativnih napada“, te usporedio kako su „napadi za vrijeme komunizma bili direktni, otvoreni i jasni, a sada su ti napadi iz podzemlja “, te pozvao vjernike da od srca mole za njih, ali i za one mlade koji su na tom putu, da uvijek budu dosljedni svome pozivu.  „Svećenik je uzor kršćanskog života, barem bi trebao biti“ zaključio je fr. Drago. Na kraju svoje propovijedi fr. Drago je pozvao na molitvu za nova zvanja, i istaknuo kako treba više moliti za kvalitetu, nego brojnost.

pola_stoljeca03

 

Na kraju svete mise zlatomisnik fr. Ante zahvalio se Bogu, Hrvatskoj dominikanskoj provinciji što su ga primili i što su mu u ovih 50 godina iskazali povjerenje, zahvalio se svojim roditeljima i odgojiteljima među kojima je bio i fr. Drago. Također se ispričao u svoje ime i u ime fr. Stjepana ako su ikada u ovih 50 godina koga uvrijedili, rastužili ili sablazinili, jer kako je rekao „ i mi smo ljudi“ i zatražio oprost.

 

Nakon toga je župljanin g-din Božo Vodopija u ime vjernika zahvalio fr. Anti na svemu što je kao svećenik učinio u svom pastoralnom djelovanju i tom prilikom izrecitirao pjesmu koju je za ovu prigodu fr. Anti napisala splitska klarisa s. Marija od Presvetog Srca (Anka Petričević):

 

 

HVALA SLAVE (za svećenički jubilej o. Ante Kovačevića, OP)

Pedeset ljeta svećeništva Tvoga

Blista ko zrake sunčanoga sjaja,

I hvale trajno Stvoritelja svoga…

I tvoja radost ko da nema kraja.

 

Jer Kristov križ si prigrlio jače,

Znajuć' da u njem sva je snaga tvoja,

Mario nisi što ti srce plače

I što ćeš blaga izgubiti svoja.

 

Zahvaljuj uvijek Spasitelju blagom

Koji ti dušu obogati darom

Božanskim – srcem prilazi mu dragom,

A On će tvoje ispunjati žarom.

 

Kroz život mnoge podnio si boli,

Majka ih Sinu darivala svome,

Motrio Višnjeg kroz zemske si doli…

Božanska radost bje u srcu tvome.

 

Trajno si vođa svetom puku bio,

Mnogima ti si pomoć svoju dao,

Tješio bolne, suze zbog njih lio;

Spasavat duše nadasve si znao.

 

Trojedini Bog ti neka slavu dade,

Vodeći život tvoj do zemnog tijeka,

On te sa Sinom svojim ljubit znade;

S Njim ćeš u Raju biti sve do vijeka.

                        ***

Pedeset ljeta svećeništva Tvoga

Blista ko zrake sunčanoga sjaja,

I hvale trajno Stvoritelja svoga…

I tvoja radost ne će imat kraja.

 

Potom je g-din Perica Bošnjak u ime članova Molitvene zajednice „Dva Srca“, koju je utemeljio fr. Ante, uručio prigodni poklon u obliku škrinje u kojoj se nalazi kalež i plitica. Liturgijsko pjevanje predvodio je Mješoviti pjevački zbor župe sv. Križa pod ravnanjem prof. Marije Brčić. Nakon svečanog misnog blagoslova zbor molitvene zajednice je otpjevao glazbeni poklon zlatomisniku – pjesmu „Ne boj se stado malo“ koju je napisao Božo Vodopija, a uglazbio Vicko Dragojević:

 

NE BOJ SE STADO MALOpola_stoljeca16

 

Ne boj se stado malo,

Gospa nad tobom bdi.

Isusu budi vjeran

i Majci Mariji.

 

Ne boj se iskušenja,

ne boj kad prijeti zli.

Na dobro molitva mijenja,

Isus je pobjednik.

 

Hrvati – Božja djeca su vjerna

savez što nebo i zemlju stapa,

temelj je molitva ponizna, smjerna

Isus, Marija, Crkva i papa.

 

Pred likom Svetog Križa iz Gruža

dominikanac pater Ante

polaže svoje ruke i pruža,

blagoslov moli za me i za te.

 

Ne boj se stado malo,

Gospa nad tobom bdi

Isusu budi vjeran

i Majci Mariji.

 

U Dva smo Srca Sveta

mi naša stavili,

molitvom za spas svijeta

svog Boga slavili.

 

Proslava se nastavila čašćenjem u klaustru samostana zajedničkim druženjem s vjernicima, sestrama dominikankama koje su stigle s Korčule zajedno sa časnom majkom Katarinom Maglicom i braćom novacima.

pola_stoljeca00...
pola_stoljeca001 pola_stoljeca001
pola_stoljeca00...
pola_stoljeca002 pola_stoljeca002
pola_stoljeca00...
pola_stoljeca003 pola_stoljeca003
pola_stoljeca00...
pola_stoljeca004 pola_stoljeca004
pola_stoljeca00...
pola_stoljeca005 pola_stoljeca005
pola_stoljeca00...
pola_stoljeca006 pola_stoljeca006
pola_stoljeca00...
pola_stoljeca007 pola_stoljeca007
pola_stoljeca00...
pola_stoljeca008 pola_stoljeca008
pola_stoljeca00...
pola_stoljeca009 pola_stoljeca009
pola_stoljeca01...
pola_stoljeca010 pola_stoljeca010
pola_stoljeca01...
pola_stoljeca011 pola_stoljeca011
pola_stoljeca01...
pola_stoljeca012 pola_stoljeca012
pola_stoljeca01...
pola_stoljeca014 pola_stoljeca014
pola_stoljeca01...
pola_stoljeca015 pola_stoljeca015
pola_stoljeca01...
pola_stoljeca016 pola_stoljeca016
pola_stoljeca01...
pola_stoljeca017 pola_stoljeca017
pola_stoljeca03
pola_stoljeca03 pola_stoljeca03
pola_stoljeca31
pola_stoljeca31 pola_stoljeca31
pola_stoljeca32
pola_stoljeca32 pola_stoljeca32
pola_stoljeca33
pola_stoljeca33 pola_stoljeca33
pola_stoljeca34
pola_stoljeca34 pola_stoljeca34
pola_stoljeca38
pola_stoljeca38 pola_stoljeca38
pola_stoljeca43
pola_stoljeca43 pola_stoljeca43